پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالآمازون ۱۰۰ میلیون دلار برای تأسیس یک مرکز هوش مصنوعی هزینه می‌کند
آمازون ۱۰۰ میلیون دلار برای تأسیس یک مرکز هوش مصنوعی هزینه می‌کند عکس

آمازون ۱۰۰ میلیون دلار برای تأسیس یک مرکز هوش مصنوعی هزینه می‌کند

June 26, 2023
6
0

مرکز خدمات ابری آمازون که بیش‌تر با نام سرویس‌های وب آمازون (AWS) شناخته می‌شود، خود را برای تأسیس یک مرکز ۱۰۰ میلیون دلاری آماده می‌کند. به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، مرکز هوش مصنوعی مولد ‌سرویس‌های وب آمازون (AWS Generative AI) مشتریانی که به دنبال ساخت اپلیکیشن‌های کاربردی بر مبنای آخرین فناوری‌ها هستند را به متخصصان شرکت آمازون در زمینه‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیوند می‌دهد.

در هوش مصنوعی مولد، الگوریتم‌ها برای تولید انواع محتواهای جدید از جمله صوت، متن عکس، کدهای برنامه‌نویسی، شبیه‌سازی و ویدئو به کار می‌روند. به گفته آمازون شرکت‌های های‌اسپات (Highspot)، تولیو (Twilio)، راینیر (Ryanair) و لونلی‌ پلنت (Lonely Planet) از اولین مشتریان مرکز هوش مصنوعی این شرکت خواهند بود. مدیران شرکت می‌خواهند با تأسیس مرکز جدید خود در بازار رقابتی زیرساخت‌های ابری، فروش خدمات خود را بالاتر ببرند.

گزارش جدید گروه تحقیقاتی ساینرجی (Synergy) نشان می‌دهد که هزینه‌های سازمانی بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات ابری در سه ماهه‌ی اول ۲۰۲۳ به ۶۳ میلیارد دلار در جهان رسیده است. این رقم نسبت به سه ماهه‌ی مشابه سال ۲۰۲۲ رشد ۲۰ درصدی داشته است.

شرکت‌های مایکروسافت و گوگل در سال گذشته بیش‌ترین رشد را در این زمینه داشته‌اند؛ این شرکت‌ها به ترتیب ۲۳ و ۱۰ درصد از سهم بازار جهانی خدمات ابری را به دست آورده‌اند. آمازون نیز که در زیرساخت‌های خدمات ابری، در جهان پیشرو است، در سه ماهه‌ی اول ۲۰۲۳ بیش از ۳۲ درصد از سهم بازار جهانی را در اختیار داشت.

در همین رابطه بخوانید:

طرح ۱۰۰ میلیون پوندی ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا برای تبدیل بریتانیا به یک مرکز هوش مصنوعی

اریک هورویتز، مدیرعامل تحقیقات مایکروسافت: هوش مصنوعی به شکوفایی انسان کمک می‌کند

آدام سلیپسکی، مدیر عامل سرویس‌های وب آمازون هفته گذشته در نشست فناوری بلومبرگ اعلام کرد: «ما کارشناسان سرویس‌های وب آمازون را به صورت رایگان در اختیار تعداد زیادی از مشتریان خود قرار می‌دهیم… به آنها کمک مي‌کنیم تا تلاش‌های خود در زمینه هوش مصنوعی و فراتر از آن را به واقعیت بدل کنند.»

آمازون این اواخر به شدت به دنبال رقابت با شرکت‌های رقیب خود بوده است. این شرکت اخیرا پروژه بدراک (Bedrock) را معرفی کرد. چت‌بات هوش مصنوعی بدراک به کاربران این امکان را می‌دهد تا مدل‌های مشابه ChatGPT بسازند. این شرکت قرار است در آینده مدل پایه‌ هوش مصنوعی تیتان (Titan) را نیز بسازد.

از آگهی‌های شغلی جدیدی که آمازون در شبکه اجتماعی لینکدین منتشر کرده نیز این‌طور بر می‌آید که این شرکت مشغول آماده‌کردن خود برای توسعه و پیاده‌سازی قابلیت جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی با رابطی شبیه به ChatGPT در فروشگاه‌ اینترنتی خود است.

منابع:cointelegraph