پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالدعوای مدنی دادستان کل ایالت نیویورک علیه الکس ماشینسکی، مدیرعامل سابق سلسیوس
دعوای مدنی دادستان کل ایالت نیویورک علیه الکس ماشینسکی، مدیرعامل سابق سلسیوس عکس

دعوای مدنی دادستان کل ایالت نیویورک علیه الکس ماشینسکی، مدیرعامل سابق سلسیوس

August 5, 2023
342
0

لتیسیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک دعوای مدنی را به جرم کلاهبرداری و فریب مشتریان علیه الکس ماشینسکی مطرح کرده است. مدیرعامل سابق پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال سلسیوس (Celsius) در تاریخ ۲۲ تیر بازداشت و بعدا با وثیقه آزاد شد. الکس ماشینسکی نتوانست دعوای مدنی که دادستان کل نیویورک علیه او مطرح کرده بود را در دادگاه روز جمعه رد کند. یکی از قضات ناحیه‌ای در منهتن نیویورک برای ادامه دادخواست علیه ماشینسکی چراغ سبز خود را نشان داده بود و به این ترتیب، درخواست ماشینسکی برای رد اتهام نپذیرفت. او حالا متهم به ارتکاب کلاهبرداری مدنی است.

ماشینسکی ماه قبل در رابطه با ورشکستگی پلتفرم وام‌دهی سیلسیوس متهم به کلاهبرداری کیفری از سوی وزارت دادگستری آمریکا شده بود، جرمی که او نهایتا از آن تبرئه شد. مدیرعامل سابق شرکت سلسیوس با پرونده‌های مدنی نهادهای دولتی دیگری از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) نیز مواجه است.

لتیسیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک دعوای مدنی خود را قبلا در ماه ژانویه علیه بنیانگذار و مدیر عامل سابق سلسیوس مطرح کرده بود. این در حالی است که او تنها در تاریخ ۱۳ جولای (۲۲ تیر) به اتهام‌های مختلفی از جمله کلاهبرداری سیمی، گمراه کردن سرمایه‌گذاران، دستکاری قیمت و همین‌طور فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده بازداشت شد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

سلسیوس تنها با دو برابر شدن قیمت بیت کوین و اتریوم می‌تواند بدهی‌هایش را پرداخت کند

الکس ماشینسکی با قید وثیقه ۴۰ میلیون دلاری آزاد می‌شود؛ حبس حداکثر ۲۰ ساله در انتظار مدیرعامل سابق سلسیوس

مارگارت چان، قاضی دادگاه عالی شهرستان نیویورک در حکم خود اشاره کرد: «ادعاهای کافی برای این استنباط قابل‌قبول وجود دارد که نشان می‌دهد، ماشینسکی با ادعاهای کذب خود سرمایه‌گذاران تازه را مجبور یا تشویق به واریز دارایی‌ها به حساب‌های شرکت سلسیوس کرده است.»

در پرونده‌ای که علیه الکس ماشینسکی مطرح شده، او به ادعاهای کذب و گمراه‌کننده در خصوص ایمنی سرمایه‌گذاری‌ در سلسیوس و پنهان نگه داشتن ریسک‌های آن از مشتریان متهم شده است. در این پرونده ادعا شده که او میلیاردها دلار ارز دیجیتال را از صدها هزار سرمایه‌گذار این پلتفرم وام‌دهی کلاهبرداری کرده است.

برخی از شرکت‌های وام‌دهی ارز دیجیتال از جمله سلسیوس با افزایش قیمت‌ ارزهای دیجیتال در دوران کرونا به سرعت رشد کردند. این پلتفرم‌های وام‌دهی وعده دسترسی آسان به وام با نرخ بهره بالا را به سپرده‌گذاران خود دادند و در مقابل به سرمایه‌گذاران نهادی نیز ارز دیجیتال وام دادند تا از این طریق سود سرشاری ببرند.

شرکت سلسیوس که در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد، برای برخی از سپرده‌گذاری‌های خود سود ۱۷ درصدی را تعیین کرده بود. این در حالی است که ماه قبل وقتی که این شرکت پرونده فصل ۱۱ (ورشکستگی) خود را در دادگاه ورشکستگی تکمیل کرد، مشخص شد که با کسری ۱.۱۹ میلیارد دلاری در ترازنامه‌ مالی خود دست و پنجه نرم می‌کند. ورشکستگی شرکت یک ماه بعد از این اعلام شد که سلسیوس برداشت وجه را برای حدود ۱.۷ میلیون مشتری خود را به دلیل آنچه «شرایط بسیار بحرانی بازار» می‌دانست متوقف کرد.

الکس ماشینسکی، مدیرعامل سابق پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال سلسیوس هنگام خروج از دادگاه فدرال منهتن، نیویورک در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۲۳

در پرونده جدید همچنین عنوان شده که الکس ماشینسکی تعمدا با ادعای خود در مورد سلامت مالی سلسیوس مشتریان را گمراه کرده است. بنا به گزارش‌ها، او کاربران پلتفرم سلسیوس را در خصوص برخی جنبه‌های مهم کسب‌وکار فریب داده تا بتواند با این کار ارزش ارز دیجیتال سل (CEL)، توکن بومی پلتفرم وام‌دهی خود را افزایش دهد.

وکلای ماشینسکی روز جمعه در دادگاه تمام اتهام‌های مطرح‌شده علیه موکل خود را رد کردند، اما قاضی چان با درخواست رد اتهامات آنها مخالفت کرد. قاضی چان در حکم ۲۵ صفحه‌ای خود عنوان کرد که شکایت جیمز «از یک استنباط منطقی حمایت می‌کند و نشان می‌دهد، صدمه‌ای که سرمایه‌گذاران دیده‌اند-دستکم تا حدی-از اظهارات نادرست ماشینسکی در نیویورک در خصوص سلامت مالی و امنیت سرمایه‌گذاری سلسیوس نشأت گرفته است.»

قاضی مارگارت چان در ادامه افزود که اتهامات علیه آقای ماشینسکی نشانگر این مسئله هستند که او فردی بوده که دائم با نادرست نشان دادن وضعیت مالی شرکت سعی کرده کسب‌وکارش را روی پا نگه دارد. هدف دادستان کل ایالت نیویورک از طرح این دعوای مدنی قرار دادن نام الکس ماشینسکی در فهرست سیاه است تا او را از انجام هرگونه تجارت دولتی مرتبط با انتشار، عرضه یا فروش کالا یا اوراق بهادار منع کند. آقای ماشینسکی حق اینکه در هر یک از شرکت‌های شهرستان نیویورک سمت مدیر یا مدیر ارشد را برعهده بگیرد را نیز ندارد.

قاضی جیمز این حکم را یک تذکر جدی برای شرکت‌های ارز دیجیتال دانست و با عنوان کرد: «ما از تمام قدرت قانون در مقابل کسانی که از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری کنند استفاده می‌کنیم.»

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.