پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتال۱۴۴ میلیون دلار بیت‌کوین بازار آبراکساس بعد از سال‌ها وارد میکسر بیت‌کوین شد
۱۴۴ میلیون دلار بیت‌کوین بازار آبراکساس بعد از سال‌ها وارد میکسر بیت‌کوین شد عکس

۱۴۴ میلیون دلار بیت‌کوین بازار آبراکساس بعد از سال‌ها وارد میکسر بیت‌کوین شد

October 25, 2023
55
0

دنیای ارزهای دیجیتال اخیرا شاهد یک عملیات پولشویی باورنکردنی بود. به گفته ZachXBT، کارآگاه معروف بلاک‌چین تیم بازار دارک ‌نت آبراکساس (Abraxas) بعد از ۸ سال غیبت دوباره به تکاپو افتاده‌اند تا ۴۸۰۰ بیت‌کوینی که از کاربران کلاهبرداری کرده بودند را نقد کنند. این مقدار بیت‌کوین هم‌اکنون حدود ۱۴۴ میلیون دلار ارزش دارند. تیم آبراکساس هم‌اکنون بیت کوین‌ها را به یک میکسر بیت‌کوین منتقل کرده‌اند.

آبراکساس، یک بازار دارک نت بود که هم‌زمان با برخی از بازارهای بدنام دیگر از جمله آلفاپی و آگورا فعالیت خود را شروع کرده بود. این بازار بدنام در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرده بود. اما وب‌سایت آبراکساس ناگهان در نوامبر ۲۰۱۵ از دسترس خارج شد. در آن زمان، تعطیل شدن این بازار دارک‌ نت را یک کلاهبرداری راگ پول دانستند. کلاهبرداری که در آن اعضای پروژه با سرمایه‌های کاربران ناپدید می‌شوند.

کارآگاه بلاک‌چین ZachXBT در بررسی اخیر خود اعلام کرد که حال این بازار دارک نت که نزدیک به ۸ سال هیچ فعالیتی نداشته، حدود ۴۸۰۰ بیت کوین را به یک میکسر ارسال کرده است. به باور کارشناسان بلاک‌چین و افرادی مانند ZachXBT، هدف از جابه‌جایی این حجم بیت ‌کوین قطعا پولشویی است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

وحشت راس اولبریکت، بنیان‌گذار جاده ابریشم از گذراندن تمام عمر پشت میله‌های زندان

ارزهای دیجیتال کاربران اتمیک ولت سر از میکسر گروه هکری کره شمالی درآورد

میکسر (Mixer) همان‌طور که از نامش پیدا است، در دنیای ارزهای دیجیتال ابزاری است که برای ترکیب کردن تراکنش‌های بیت‌کوین، توزیع مجدد توکن‌ها بین کیف پول‌های مختلف به کار می‌رود. این ابزارها در وهله اول برای پنهان کردن منبع دارایی‌ها و حفظ حریم خصوصی کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند و با ترکیب توکن‌های کاربران باهم رهگیری عملیات تراکنش‌ها را دشوار می‌کنند. اما میکسرها مدت‌ها است که به وسیله جذابی برای پولشویی هکرها و سارقان اینترنتی تبدیل شده‌اند.

پولشویی یکی از نگرانی‌های عمده در خصوص ارزهای دیجیتال بوده است. اخیرا وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در این خصوص اظهارنظر کرده است. به گفته سخنگوی وزارت خزانه‌داری، این نهاد به شدت در تلاش است تا جلوی بهره‌برداری از ارزهای دیجیتال در اقدامات غیرقانونی افرادی مانند مجرمان هکری وابسته به دولت‌ها (همچون هکرهای وابسته به دولت کره شمالی) و سایر گروه‌های تروریستی را بگیرد.

آنچه باعث مرموز بودن جابه‌جایی اخیر بیت‌کوین‌های آبراکساس می‌شود، هؤیت افرادی است که در این کلاهبرداری و بعدا پولشویی نقش داشته‌اند، اینکه این افراد چه کسانی هستند و اینکه، چرا این افراد برای نقد کردن پول‌های خود نزدیک به ۸ سال صبر کرده‌اند؟ آیا بالا رفتن قیمت بیت‌ کوین نقش مهمی در این تصمیم داشته یا اینکه در پشت‌پرده عوامل مهم دیگری نیز اثرگذار بوده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Beincrypto