پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالهک یکی از کیف پول‌های صرافی بایننس؛ ۲۷ میلیون دلار استیبل کوین به سرقت رفت
هک یکی از کیف پول‌های صرافی بایننس؛ ۲۷ میلیون دلار استیبل کوین به سرقت رفت عکس

هک یکی از کیف پول‌های صرافی بایننس؛ ۲۷ میلیون دلار استیبل کوین به سرقت رفت

November 15, 2023
731
0

کارآگاه سرشناس بلاک‌چین ZachXBT که برای اولین بار حمله هکری اخیر را افشا کرده، اعلام کرد که در این حادثه هکرها بیش‌تر استیبل کوین تتر (USDT) را به سرقت برده‌اند. به گفته ZachXBT، در حمله هکری اخیر که روز شنبه هفته جاری (۲۰ آبان) اتفاق افتاد، در مجموع حدود ۲۷ میلیون دلار استیبل کوین تتر از یکی از کیف پول‌های صرافی بایننس به سرقت رفته است.

بنا به بررسی‌های ZachXBT، هکرها رمزارزهای سرقتی تتر را به سرعت به اتریوم تبدیل کردند. هکرها برای اینکه ردپای دیجیتالِ رمزارزهای مسروقه را از بین ببرند به سرویس‌های مبادله سواپ مختلف از جمله فیکسد فلوت (FixedFloat) و چینچ نو (ChangeNow) متوسل شدند. هکرها در مرحله نهایی از شبکه بلاک‌چین تورچین (Thorchain) به بیت‌کوین پل زدند.

آنچه باعث می‌شود توجهات به حمله هکری اخیر جلب شود، منبع ارزهای دیجیتال مسروقه است. کیف پولی که اخیرا هک شد، تنها یک هفته قبل مبلغ زیادی رمزارز از صرافی بایننس دریافت کرده بود. ZachXBT که مشکوک شده بود، کیف پول متعلق به صرافی بایننس است، بررسی‌های بیش‌تری در این خصوص انجام داد. بررسی‌ها بیش‌تر این کارآگاه برجسته حوزه بلاک‌چین نشان داد، همین کیف پول از آدرسی که سرویس اتراسکن با عنوان «توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند بایننس» می‌شناخت رمزارز دریافت کرده است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

هکر صرافی اف تی ایکس بعد از تعلیق صرافی تورسواپ سراغ پلت‌فرم دیگری رفت

۱۱۷ میلیون دلار در جریان هک صرافی پولونیکس سرقت شد؛ هکرهای کره شمالی متهم شدند

حملات هکری در صنعت ارز دیجیتال در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. گزارش شرکت امنیت بلاک‌چین سرتیک (Certik) نشان می‌دهد که سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، پرحادثه‌ترین فصل سال جاری در زمینه حملات هکری بوده است.

گروه‌های هکری در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ در ۱۸۴ حادثه هکری مختلف بیش از ۶۹۹ میلیون دلار به سرقت برده‌اند. این رقم از مجموع ضرر و زیان‌های صنعت ارز دیجیتال در دو فصل قبل‌تر هم بالاتر بوده است. بنا به گزارش پلت‌فرم‌های ارزیاب بلاک‌چین، مجموع ضرر صنعت از حملات هکری در سه ماهه اول برابر با ۳۲۰ میلیون دلار و در سه ماهه بعدی ۳۱۳ میلیون دلار بوده است.

بسیاری از محققان حوزه بلاک‌چین گروه بدنام لازاروس وابسته به دولت کره شمالی را یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای هکری در جهان دانسته‌اند. گروه لازاروس که از حمایت پیونگ ‌یانگ برخوردار است، بارها متهم شده که با سرقت‌ها و حملات هکری پیشرفته بودجه توسعه تسلیحات کشتار جمعی دولت کره شمالی را تأمین می‌کند.

گروه لازاروس به استفاده از تاکتیک‌های پیچیده‌ خود شهرت دارد. اعضای گروه لازاروس در مجموع در سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۲۹۱ میلیون دلار ضرر به صنعت ارز دیجیتال وارد کرده‌اند. استراتژی این گروه هکری معمولا استفاده از مهندسی اجتماعی (به دست آوردن اطلاعات از طریق فریب افراد) و ترفندهای امنیتی (هک و نفوذ) است.

یکی دیگر از مواردی که نقش بسیار پررنگی در زیان‌های هنگفت سه ماهه سوم ۲۰۲۳ داشته، به خطر انداختن کلیدهای خصوصی بوده است. در این دست اتفاقات در ۱۴ حادثه مجزا بیش از ۲۰۴ میلیون دلار ارز دیجیتال به دست سارقان اینترنتی و هکرها افتاده است. در همین حال، قابل‌ذکر است که در دو حمله هکری به شبکه میکسین (Mixin Network) و مولتی چین (Multichain) به تنهایی ۳۲۵ میلیون به سرقت رفته است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto Potato