پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالبررسی بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال؛ معرفی 7 CEX برتر
بررسی بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال؛ معرفی 7 CEX برتر عکس

بررسی بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال؛ معرفی 7 CEX برتر

January 14, 2024
0
0

بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال را نمی‌توان تنها با یک معیار خاص، یا محبوبیت آن در بین معامله‌گران اطرافمان بررسی کنیم. برعکس، بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید معیارهای مطلوبیت مختلف برای کاربران از قشرهای متفاوت را در خود داشته باشد.

صرافی‌های CEX که در لیست بهترین صرافی ارز دیجیتال قرار می‌گیرند اپلیکیشن‌های کاربرپسندی دارند، کارمزدهای پایین‌تری دریافت می‌کنند، دایره گسترده‌تری از ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهند، استخرهای نقدینگی برای سرمایه‌گذاری دارند و به طور کلی، فضای مساعدتری برای درآمدزایی و ایجاد تنوع در معاملات فراهم می‌کنند.

تمرکز اصلی این مقاله بر روی صرافی‌های متمرکز و شیوه انتخاب بهترینِ آن‌ها برای موقعیت، هدف سرمایه‌گذاری و شخصیت معاملاتی شماست. اولین گام در یافتن بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال، درک اهمیت چنین جستجویی و انتخاب درست از بین انواع موجود و نوظهوری است که همه به‌ظاهر خدمات مشابهی را ارائه می‌کنند، اما در واقعیت تفاوت بسیار بالاست و این تفاوت و تشخیص آن نقطه عطفی در موفقیت معاملاتی یا شکست در آن است.

پیشنهاد پارسیان کریپتو برای درک بهتر  مقاله صرافی متمرکز چیست را مطالعه کنید. بعد از آن تیم پارسیان کریپتو دوتا از معروف ترین صرافی های ارز دیجیتال دنیا را به طور کامل بررسی و معرفی کرده که مطالعه آن می تواند اطلاعات خوبی در اینباره به شما بدهد.

صرافی بایننس چیست؟

صرافی یونی سواپ چیست؟

صرافی متمرکز یا CEX

صرافی متمرکز

صرافی‌های متمرکز یا CEX پلتفرم‌های آنلاینی هستند که برای خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده می‌شوند. آن‌ها معمول‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی هستند که کاربران و معامله‌گران کریپتو برای بررسی ارزها و معامله به آن‌ها رجوع می‌کنند.

برای برخی واژه “متمرکز” برای این صرافی‌ها کمی گیج کننده است، زیرا ارزهای دیجیتال غالبا غیرمتمرکز هستند. منظور از متمرکز در اینجا، حضور یک نهاد یا پارتی میانجی است که تراکنش‌ها بین معامله‌گران را ممکن می‎سازد. خریداران و فروشندگان به این نهاد میانجی برای تسهیل در معامله دارایی‌های خود اعتماد می‌کنند. دقیقا شبیه موقعیتی که با یک بانک پیش می‌آید، شما پول خود را ابتدا به یک حساب بانکی واریز می‌کنید، سپس و برای جوش دادن معاملات چک می‌کشید و دارنده چک از مسیر بانکی به پول خود می‌رسد.

در اینجا نیز، هدف از سازمان میانجی محافظت از دارایی در یک مکان مطمئن و مدیریت تراکنش‌ها توسط این نهاد است. بخصوص، کیف پول ارز دیجیتال محل نگهداری ارزهای دیجیتال برای اکثر معامله‌گران و دارایی‌هاست؛ فراموش کردن رمز این کیف‌ها مساوی با از دست دادن کل دارایی محفوظ در آن است؛ صرافی متمرکز از بروز چنین فاجعه‌ای ممانعت می‌کند و یک صندوق حفظ دارایی برای آن تعریف می‌کند تا دسترسی همیشگی و مشابه با بانک به آن داشته باشد.

فواید استفاده از صرافی متمرکز

عملکرد در صرافی‌ها شبیه استفاده از بانک‌ها در سیستم مالی کلاسیک و بانک‌های آنلاین با فرایندهای تقریبا خودکار است. بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال مزایای زیادی برای معامله و خیال آسوده از بابت حفظ دارایی‌های دیجیتال برای شما دارد.

برای مثال، صرافی متمرکز معمولا پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های کاربرپسندی دارد؛ به این معنی که مراحل مورد نیاز برای ذخیره، برداشت، انجام معامله و یا شرکت در استخرهای سرمایه‌‌گذاری بسیار ساده‌تر از انواع غیرمتمرکز است. کاربر تازه‌کار باشید یا حرفه‌ای، به سادگی می‌توانید از حساب خود برداشت کنید، ارز بخرید، خرید با ارز دیجیتال انجام دهید یا از حسابی به حسابی دیگر دارایی انتقال دهید.

علاوه بر این، بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال دایره گسترده‌تری از ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد و شما نیاز ندارید پلتفرم‌ را برای حضور در معاملات ارز خاصی تعویض کنید. تعداد گزینه‌های معاملاتی بیشتر خود یک تنوع‌سازی (Diversify) در سبد مالی است که ریسک را به شدت کاهش می‌دهد.

نکته بعدی نقدینگی است؛ نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز، CEXها نقدینگی بیشتری به خود جذب کرده‌اند، بنابراین ورود و خروج در ارزها با امکان بیشتری همراه است. توجه کنید که نقدینگی، بخصوص در ان اف تی‌ها، اصلی‌ترین معیار در مطلوبیت شرایط برای معامله‌ است.

درنهایت، اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز توسط نهادها و شرکت‌های شناخته‌شده و قدرتمند در عرصه سرمایه‌گذاری کنترل می‌شوند. همین امر باعث می‌شود میزان کلاهبرداری و فیک بودن فعالیت‌ها در این پلتفرم‌ها به شدت کاهش یابد. همچنین، وقتی شرکت‌های شاخص و حتی دولت‌ها در پس پلتفرم‌های معاملاتی باشند، سازمان‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز به معاملات آن‌ها ورود می‌کنند و بر اعتبار آن‌ها می‌افزایند.

معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز

معامله در بازار کریپتو با ریسک بالایی همراه است، زیرا نوسان در این بازار بالا است و ریسک‌های سایبری بیشتری را به خود جذب می‌کند. بنابراین، معامله‌گران باید از هر آنچه که باعث کاهش این ریسک می‌شود استفاده کنند تا چالش‌ها را به حداقل برسانند و از پتانسیل‌ها بیشترین بهره را بگیرند.

یکی از مهم‌ترین پارامترها در موفقیت معاملاتی، انتخاب صرافی مناسب است. از میان معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز، چندین معیار اهمیت بیشتری دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

موتور معاملاتی صرافی

در هسته هر اپلیکیشن و پلتفرم معاملاتی، موتور معاملاتی آن قرار دارد. ازجمله وظایف این موتور رهگیری پیشنهادات قیمتی و انجام سریع سفارشات، تولید معاملات جدید، مدیریت دسترسی به کتاب سفارشات (Order Book)، مچ کردن پیشنهادات، انجام معاملات کریپتو و فعالیت‌های مشابه است. بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال سریع‌ترین واکنش را در انجام هر کدام از این فعالیت‌ها دارد و با دقت بیشتری آن‌ها را به نتیجه می‌رساند.

کنسول مدیریتی

از دیگر معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال، دسترسی‌های مدیریتی است که به کاربر می‌دهد. بخصوص، هرچقدر پلتفرم امکان بیشتری در انجام انواع متعددی از عملیات را به کاربر بدهد، بهبود بیشتری در کارایی معاملاتی او ایجاد می‌کند. هم‌زمان، صرافی باید کنسول مدیریتی قابل انعطاف و سریعی داشته باشد، به سرعت تغییرات در کارمزد معاملات را اعلام و اجرا کند، اعتبار و وام به کاربر بدهد و دسترسی‌ها را سریع‌تر از بقیه به‌روز کند.

احراز هوئیت کاربر

بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال ساده‌ترین مسیر را برای ورود کاربر به فضای معاملاتی طراحی می‌کند. با این حال، این تسهیل در ورود فقط مختص کاربر است و لایه‌های مختلف احراز هوئیت امکان هر نوع نفوذی را به صفر می‌رسانند. بخصوص، احراز هوئیت دو عاملی باید جزئی از انتخاب‌های ممکن برای کاربر باشد و سوئیچ کردن به آن نیاز به صرف زمان و تکنیکال زیادی نیاز نداشته باشد.

دسترسی

از مهم‌ترین معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال، بخصوص برای ایرانی‌ها، امکان دسترسی به محیط و امکانات مختلف صرافی است. اگر نتوان به راحتی و در هرجایی که نیاز باشد به پلتفرم دسترسی داشت، امکان برداشت سود از فرصت‌های معاملاتی نادر کم خواهد شد. برخی از صرافی‌ها یا هیچ دسترسی به کاربران ایرانی نمی‌دهند یا اینکه دسترسی‌ها را محدود می‌کنند؛ بنابراین باید قبل از هر نوع انتخابی از امکان و میزان دسترسی به پلتفرم صرافی اطمینان حاصل کرد.

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول جزء نیازهای حتمی هر صرافی است. به‌ویژه، بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید مطمئن‌ترین کیف پول را به کاربر خود پیشنهاد بدهد. همچنین، برخی‌ از صرافی‌ها هر دو نوع ولت ارز دیجیتال گرم و سرد را ارائه می‌کنند.

تحلیل‌های مالی

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید داشته باشد، پلتفرم‌هایی مجزا برای تحلیل انواع مختلف ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم‌ها فضاهایی حرفه‌ای همراه با ابزارهای تحلیلی هستند که به صورت رایگان در اختیار کاربران صرافی قرار می‌گیرند. هرچقدر غنای این اکوسیستم‌های تحلیل ارز بیشتر باشد و داده‌ها برای ارزهای بیشتری در دسترس قرار گیرند، صرافی در اولویت بیشتری برای انتخاب است.

تعداد کریپتوهای تحت پشتیبانی

هر صرافی متمرکزی که انتخاب می‌کنید، ابتدا باید به تعداد و اسامی کریپتوهایی دقت کنید که آن صرافی پشتیبانی می‌کند. به یاد داشته باشید که بسیاری از ارزها و یا ان اف تی‌ها وجود دارند که در صرافی‌ مشخصی قابل معامله نیستند و اگر شما با هدف معامله آن‌ها وارد بازار شده‌اید، باید به سراغ صرافی‌ای بروید که از آن کریپتو مدنظرتان پشتیبانی می‌کند. بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال از تعداد بیشتری از کریپتوها پشتیبانی می‌کند و تقریبا تمام انواع معتبر را در خود دارد و به شما قابلیت معامله و نقل‌وانتقال آن‌ها را می‌دهد.

اعلان‌ها و به‌روز رسانی

در بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال، کاربر ارتباط نزدیک‌تری با پلتفرم احساس می‌کند، زیرا در تعامل بیشتری با آن است. این تعامل با اعلان‌های بی‌مورد خراب نمی‌شود و تنها مواردی اعلان می‌شوند که برای کاربر اهمیت بالایی دارند و یا خود اعلان آن‌ها را فعال کرده است. همچنین، بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال اپلیکیشن‌ و پلتفرم‌های آنلاین خود را به صورت مرتب آپدیت می‌کند تا امکان نفوذ و سوء استفاده از کاربران آن به حداقل برسد.

شیوه‌های خرید

از جمله معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال، میزان و گوناگونی شیوه‌های خرید کریپتو با پول فیات است. بسیاری از صرافی‌های متمرکز به شما این امکان را می‌دهند تا با کارت اعتباری، پی‌پال و شیوه‌های مستقیم مشابه کریپتو بخرید، در استخرهای نقدینگی شرکت کنید و … .

لیست بهترین صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال

با توجه به معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال که در بخش قبل به آن‌ها پرداختیم، در این بخش لیست بهترین صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال را ارائه می‌کنیم. این لیست برگرفته از عملکرد معاملاتی صرافی‌ها و تجربه متخصصان پارسیان کریپتو در استفاده از انواع مختلف پلتفرم‌های معاملاتی است.

شما می توانید قیمت ارزهای دیجیتال مختلف را به طور دقیق و آسان در پارسیان کریپتو مشاهده کنید

بایننس

بایننس

بایننس یکی از بزرگترین صرافی‌های متمرکز در دنیای معاملات ارز دیجیتال است. این پلتفرم در سال 2017 و توسط Changpeng Zhao خلق شد. این صرافی امکان معامله رده بسیار بالایی از ارزها را به کاربران می‌دهد و تعداد کاربران فعال آن در حدود 15 میلیون نفر است. بایننس کیف‌ پول اختصاصی خود را دارد، برای رمزارزهای جدید لانچ‌پد ارائه می‌کند، برنامه‌های وام و استک‌کردن دارد و توکن بومی آن BNB جزء محبوب‌ترین‌ها در بازار معاملات کریپتو است.

از جمله محبوب‌ترین ویژگی‌های بایننس، توکن اختصاصی آن است که تسهیلات بسیار زیادی، مانند پرداخت کارمزدها با درصدهای کمتر، به دارندگان خود می‌دهد. با وجود شایعه‌ها و دعاوی حقوقی که حول بایننس وجود دارند، این صرافی همچنان بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال است و تقریبا 60 درصد از کل معاملات در صرافی‌های متمرکز را در سه ماهه اول سال 2023 به خود اختصاص داده بود.

صرافی Upbit

این صرافی متعلق به شرکتی در کره‌ جنوبی است و در سال 2017 لانچ شد. ازجمله شاخصه‌های جذاب این پلتفرم، امنیت بسیار بالای آن و شیوه‌های خاص‌ش در احراز هوئیت کاربران است. Upbit اپلیکیشن بسیار کاربرپسندی دارد، API اختصاصی به توسعه‌دهندگان پیشنهاد می‌دهد، بخش اخبار و تحلیل کریپتو دارد.

مشابه با بایننس، حاشیه‌های زیادی فضای آنلاین را به این پلتفرم تنگ کرده‌اند. با این حال، این پلتفرم همیشه بر چالش‌ها فائق آمده و محبوب‌ترین پلتفرم در آسیای شرقی و بخصوص کره جنوبی است.

Coinbase

Coinbase

صرافی کوین ‌بیس کاندیدای دیگر برای بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال است که در سال 2012 به دنیای کریپتو معرفی شد و هسته عملیاتی آن در سانفرانسیسکو کالیفرنیاست. در این پلتفرم می‌توان انواع مختلف دارایی‌های کریپتو را معامله کرد و نسخه حرفه‌ای (Coinbase Pro) امکاناتی بسیار بیشتر به کاربران خود می‌دهد.

از احراز هوئیت دو عاملی گرفته تا بیمه کیف‌ پول‌های ارز دیجیتال، کوین بیس انواع مختلفی از پیشنهادات امنیتی را به کاربران خود می‌دهد. از بین تمام معاملات انجام شده در 3 ماهه اول سال 2023، CoinBase در حدود 7 درصد از معاملات در صرافی‌های متمرکز را به خود اختصاص داده است.

Kraken

گزینه بعدی در لیست بهترین صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، Kraken است. این صرافی محبوب ارز دیجیتال در سال 2011 پا به عرصه معاملات رمزارز گذاشت و رده بالایی از کریپتوها را پشتیبانی می‌کند. انواع مختلف اختیار معاملات در Kraken پیشنهاد می‌شوند و جزء محبوب‌ترین‌ها در معاملات آتی (Future Trading) است.

پلتفرم‌ تحلیل آن بسیار پربار است و اطلاعات آن در لحظه به روز می‌شوند. این پلتفرم از انواع مختلف ارزهای فیات پشتیبانی می‌کند و حتی امکان ذخیره آن‌ها را نیز به کاربر می‌دهد. علاوه بر این، این صرافی 215 کوین و 645 جفت ارز را پشتیبانی می‌کند و هشتمین صرافی از نظر تعداد معاملات در سال 2023 است.

صرافی OKX

صرافی OKX

OKX یک صرافی ارز دیجیتال است که در سال 2017 و توسط Star Xu به وجود آمد. صاحبان کنونی این صرافی OK Group هستند که صرافی OKcoin را نیز در اختیار دارند که یکی از بزرگترین صرافی‌های معامله بیت‌کوین در دنیاست.

انواع مختلف شیوه‌های معامله و ابزارهای معاملاتی ارز دیجیتال در این صرافی عرضه می‌شوند، امنیت بسیار بالایی دارد، کیف‌پول گرم و سرد دارد، با چندین زبان مختلف خدمات‌ رسانی می‌کند و پلتفرم بسیار کاربرپسندی دارد. در 3 ماه اول سال 2023، 5 درصد از کل معاملات در صرافی‌های متمرکز را به خود اختصاص داده بود.

صرافی MEXC

این پلتفرم محبوب در سال 2018 به دنیای معاملات ارز دیجیتال معرفی شد و امکاناتی چون Spot Trading، Margin Trading و شیوه‌های مختلف در سفارش‌گذاری را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد. این صرافی توکن اختصاصی خود را دارد، MEXC، که می‌توان از آن برای پرداخت کارمزدهای مختلف در پلتفرم استفاده کرد.

یکی از عواملی که MEXC را جزئی از لیست بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال قرار داده است، اپلیکیشن‌های اندروید و iOS آن است که تقریبا برای هر شخص با هر سطح دانش درباره اپلیکیشن‌ها قابل بهره‌برداری است. در سه ماهه اول سال 2023، این پلتفرم 5 درصد از کل معاملات در صرافی‌های متمرکز را به خود اختصاص داده بود.

Gate.io

Gate.io

آخرین گزینه در لیست بهترین صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، Gate.io است. این صرافی در هنگ کنگ قرار دارد و در سال 2013 معرفی شده است. در این صرافی در حدود 1654 کوین و 2924 جفت ارز قابل معامله‌اند، بسیار کاربرپسند است و برای تازه‌کارها بسیار پیشنهاد می‌شود.

توکن اختصاصی آن یعنی GT برای انجام فعالیت‌های پرداخت در اپلیکیشن استفاده می‌شود و وضعیت خوبی هم در بازار معاملات دارد. این پلتفرم نیز امنیت نسبتا مناسبی دارد و از انواع مختلف مسیرها برای ایمن‌سازی کیف پول‌ها بهره می‌گیرد.

جمع‌بندی

برای اینکه بتوان بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال را از بین این همه صرافی و تعداد روز افزون آن‌ها انتخاب کرد، باید ابتدا به دلیل و سیاست معاملاتی خود بنگرید. باید مشخص کنید که چرا می‌خواهید وارد بازار معاملات شوید، چقدر می‌خواهید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید، چقدر ریسک‌پذیر هستید، چقدر درباره این بازارها و تحلیل‌هایشان آگاهی دارید و چقدر می‌خواهید برای آن وقت بگذارید.

وقتی به این سوالات پاسخ دادید، آن‌گاه می‌توانید از لیست بالا و لیست‌های مشابه برای انتخاب بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال بهره بگیرید و هر کدام که مناسب شخصیت معاملاتی و هدف شماست را به عنوان صرافی خود انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که هیچکدام از این صرافی‌ها تمام معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال را ندارند، بهترین انتخاب سازگارترین با وضعیت و هدف شماست.

در نهایت، امنیت و استفاده راحت از پلتفرم دو معیار بسیار مهمی هستند که باید همیشه درنظر داشته باشید. حتی اگر یک صرافی متمرکز را انتخاب کرده‌اید و نزولی در سطح امنیت آن حس می‌کنید، حتما به گزینه‌های دیگر نیز فکر کنید و همیشه در جستجو بهترین باشید، چون پلتفرم‌ها نیز همیشه در حال تغییر به سمت بهبود یا نزول‌اند.

سوالات متداول

بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال کدام است؟

اگر بخواهیم خیلی کوتاه و بدون درنظر گرفتن تمام معیارها به این سوال جواب دهیم، بایننس محبوب‌ترین و شاید بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال باشد. با این حال، شاید برای همه افراد این پلتفرم مناسب نباشد و دیگران دسترسی‌های بیشتری به شما بدهند.

امن‌ترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال کدام است؟

بایننس و Kraken جزء امن‌ترین صرافی‌های متمرکزی هستند که در این مقاله نیز به آن‌ها و امنیت‌شان پرداختیم.

آیا بایننس یک صرافی متمرکز است یا غیرمتمرکز؟

بایننس بزرگترین صرافی متمرکز در دنیای رمزارز است و در حال حاضر، بیشتر از 50 درصد کل معاملات صرافی‌های متمرکز در بایننس اتفاق‌ می‌افتند.

آیا می‌توان در چندین صرافی به معامله پرداخت؟

بله، شما به هر تعداد که بخواهید می‌توانید حساب کاربری ایجاد کنید و در هر صرافی که دلتان بخواهد به معامله بپردازید. با این حال، مدیریت تعداد زیادی از حساب‌های کاربری کار آسانی نیست و بخصوص، شما به حفظ کلیدهای اختصاصی برای تعداد بیشتری از ولت‌ها نیاز دارید که خود چالشی امنیتی برای کاربران است.