پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالالکس ماشینسکی با قید وثیقه ۴۰ میلیون دلاری آزاد می‌شود؛ حبس حداکثر ۲۰ ساله در انتظار مدیرعامل سابق سلسیوس
الکس ماشینسکی با قید وثیقه ۴۰ میلیون دلاری آزاد می‌شود؛ حبس حداکثر ۲۰ ساله در انتظار مدیرعامل سابق سلسیوس عکس

الکس ماشینسکی با قید وثیقه ۴۰ میلیون دلاری آزاد می‌شود؛ حبس حداکثر ۲۰ ساله در انتظار مدیرعامل سابق سلسیوس

July 15, 2023
171
0

دادگاه ناحیه نیویورک با قرار وثیقه ۴۰ میلیون دلاری الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) مدیر عامل سابق پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال سلسیوس (Celsius) موافقیت کرده است. قرار وثیقه ماشینسکی که از نوع التزام شخصی خواهد بود، ابتدا در روز جمعه به امضای همسر متهم رسید و پس از آن روز ۲۱ جولای (۳۰ تیر) نیز به امضای فرد وثیقه‌گذار دوم می‌رسد.

در سند وثیقه دادگاه عنوان شده است که الکس ماشینسکی باید تمام مدارک سفر خود را به مقام‌های دادگاه تحویل دهد و تنها محدود به سفر درون شهر نیویورک است. علاوه بر این طبق سند دادگاه مدیرعامل سابق پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال حق افتتاح هرگونه حساب بانکی، کارت اعتباری یا حساب‌های ارز دیجیتال پیش از محاکمه را ندارد. هرچند همچنان در مورد شدت اتهام‌ها بر علیه آقای ماشینسکی اطلاع درستی در دست نیست، اما یکی از کارشناسان حقوقی در صفحه توییتر خود اعلام کرد که بر اساس کیفرخواست وزارت دادگستری، انتظار می‌رود که الکس ماشینسکی با حبس طولانی‌مدت ۱۵ تا ۲۰ ساله مواجه شود.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

الکس ماشینسکی، مدیر عامل سابق سلسیوس بازداشت شد

در حالی که وثیقه‌گذار اول قرار وثیقه ماشینسکی همسر او است، اما همچنان هؤیت نفر دومی که سند وثیقه را امضاء می‌کند مشخص نشده است. در همین حال، منزل شخصی و حساب بانکی مدیرعامل سابق سلسیوس برای ضمانت اجرایی تحویل دادگاه داده می‌شود. در همین حال، نوع وثیقه ماشینسکی به صورت التزام شخصی است که ترتیبی می‌دهد متهم بدون نیاز به پرداخت وثیقه از بازداشت آزاد شود. از این رو، الکس ماشینسکی به قید ضمانت شخصی خود آزاد می‌شود که برای تمام جلسات و مراحل قانونی پرونده خود در دادگاه حاضر شود.

تیم حقوقی ماشینسکی تمام اتهامات برعلیه او را رد کرده‌اند و عنوان کرده‌اند با یک رویکرد کاملا تهاجمی در دادگاه از موکل خود دفاع خواهند کرد. شرکت حقوقی یانک‌وِت (Yankwitt LLP) وکالت ماشینسکی را برعهده دارد. ماشینسکی به ۷ فقره اتهام از جمله کلاهبرداری سیمی، گمراه کردن سرمایه‌گذاران، دستکاری قیمت و همین‌طور فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده متهم شده است.

شرکت سلسیوس دقیقا یک سال قبل در ماه جولای ۲۰۲۲ اعلام ورشستگی کرد و اخیرا کنسرسیوم فارنهایت دارایی‌های این شرکت ورشکسته را در مناقصه به دست آورد. این کنسرسیوم حالا مالکیت سبد وام نهادی سلسیوس، دارایی‌های دیجیتال استیک‌شده، واحد استخراج بیت کوین و سایر شرکت‌های کریپتوی تابعه‌ی شبکه سلسیونس را در اختیار خواهد داشت.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) روز پنج‌شنبه از الکس ماشینسکی و شرکت سلسیوس شکایت کرد. این آژانس مستقل دولتی سلسیوس را متهم کرد که با فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده به‌طور غیرقانونی میلیاردها دلار پول به دست آورده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار همچنین ماشینسکی را متهم کرده بود که سرمایه‌گذاران را در مورد وضعیت مالی شرکت گمراه کرده بود.

در همان روز، کمیسیون فدرال تجارت (FTC) پلتفرم وام‌دهی را به فریب مصرف‌کنندگان با دانش محدود در مورد ارزهای دیجیتال متهم کرد. به گفته مقام‌های کمیسیون فدرال تجارت، سلسیوس مشتریان ناآگاه خود را تشویق می‌کرد که دارایی‌های خود را به این شرکت واریز کنند. در همین حال، بازرسان کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) الکس ماشینسکی را مجرم شناخته بودند. مقام‌های این آژانس مستقل دولتی به این نتیجه رسیدند که مدیر عامل سابق سلسیوس قوانین کشور آمریکا را پیش از سقوط شرکت در سال ۲۰۲۲ زیرپا گذاشته بود.

منابع:crypto