پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالایلان ماسک خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی شد
ایلان ماسک خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی شد عکس

ایلان ماسک خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی شد

April 2, 2023
13
0

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و استیو وازنیک، بنیانگذار اپل، اخیرا نامه سرگشاده‌ای را امضا کردند که بیش از ۲٫۶۰۰ نفر از رهبران و محققان صنعت فناوری آن را امضا کرده‌اند. نویسندگان این نامه سرگشاده خواستار توقف موقت توسعه‌ی هرچه بیش‌تر هوش مصنوعی شده‌اند.

نویسندگان نامه سرگشاده نگرانی‌های خود از خطرات جدی که توسعه هوش مصنوعی،-هوشی که با انسان رقابت کند-می‌تواند برای جامعه و بشریت داشته باشد را ابزار کرده‌اند. این نامه از همه شرکت‌های هوش مصنوعی خواسته است که توسعه هوش مصنوعی را که قوی‌تر از چت‌بات جی‌پی‌تی-۴ (GPT-4) هستند را فورا متوقف کنند. چت‌بات هوش مصنوعی جی‌پی‌تی-۴ یک مدل زبان بسیار پیشرفته است که شرکت اوپن ای‌ال (OpenAI) آن را ساخته و چهارمین نسخه از سری ابزارهای هوش مصنوعی جی‌پی‌تی است.

اگرچه طومار اخیر مورد حمایت بسیاری از صاحب‌نظران و رهبران دنیای فناوری قرار گرفته، اما در جامعه فناوری بر سر توقف توسعه هوش مصنوعی اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد. برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین‌بیس، یکی از مشهورترین مخالفان این طومار است.

آخرین اخبار دنیای هوش مصنوعی، کریپتوکارنسی و وب ۳ را از پارسیان ان.اف.تی بخوانید:

هاروست کیپر، پروژه‌ مدعی هوش مصنوعی ۱ میلیون دلار از کاربرانش کلاهبرداری کرد

Oncyber با استفاده از نرم‌افزار هوش مصنوعی GPT متن را به دنیاهای متاورس تبدیل می‌کند

چت بات ChatGPT تحقق متاورس سرعت بخشیده است

آرمسترانگ در توئیتی گفت که «کمیته‌ها و بوروکراسی چیزی را حل نمی‌کنند.» او افزود که هیچ متخصصی نمی‌تواند در مورد توسعه هوش مصنوعی تصمیم بگیرد و همه در صنعت نفاوری با این درخواست موافق نیستند. آرمسترانگ همچنین گفت که هر فناوری جدید میزان مشخصی از خطرات را نیز به همراه دارد، اما هدف باید ادامه حرکت رو به جلو باشد. او همچنین گفت که تمرکزگرایی در تصمیم‌گیری اصلا فایده‌ای ندارد.

آمسترانگ در توئیت خود نوشت: «هیچ‌وقت اجازه ندهید ترس جلوی پیشرفت را بگیرد و مراقب هر کسی باشید که می‌خواهد کنترل برخی از مقام‌های مهم را به دست بگیرد.»

برایان مِرچنت، روزنامه‌نگار در ستون ثابت خود در نشریه لس‌آنجلس تایمز، طومار ماسک برای توقف توسعه هوش مصنوعی را «کارناوال آخرالزمانی هوش مصنوعی اغراق‌شده» نامید. او افزود که بسیاری از نگرانی‌هایی که در این طومار ابزار شده‌اند بیش‌تر به «آخرالزمان مشاغل ربات‌ها» مرتبط هستند.

ساتویک ستی، مدیر سابق بخش وب ۳ شرکت مسترکارت نیز طومار توقف توسعه هوش مصنوعی را «معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای منتهی برای هوش مصنوعی» توصیف کرد. او اضافه کرد که بسیاری از امضاکنندگان این طومار همان کسانی هستند که علاقه‌ی عمیقی به حوزه هوش مصنوعی دارند و احتمالا می‌خواهند با این کار جلوی سرعت پیش‌رفت رقبای خود را بگیرند.

منابع:cointelegraph