پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالرونالدینیو در جلسه استماع پارلمان برزیل حاضر نشد؛ احتمال بازداشت اسطوره فوتبال برزیل به جرم کلاهبرداری ارز دیجیتال
رونالدینیو در جلسه استماع پارلمان برزیل حاضر نشد؛ احتمال بازداشت اسطوره فوتبال برزیل به جرم کلاهبرداری ارز دیجیتال عکس

رونالدینیو در جلسه استماع پارلمان برزیل حاضر نشد؛ احتمال بازداشت اسطوره فوتبال برزیل به جرم کلاهبرداری ارز دیجیتال

August 29, 2023
2
0

رونالدینیو، اسطوره فوتبال برزیل اخیرا درگیر پرونده کلاهبرداری ارز دیجیتال شده است. اتهام این فوتبالیست سابق ارتباط با یک شرکت هرمی است که با استفاده از اعتبار و چهره او از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری کرده است. با توجه به اینکه ستاره سابق تیم‌های بارسلونا، آ.ث میلان و همچنین تیم ملی فوتبال برزیل در جلسه اخیر استماع پارلمان برزیل حضور پیدا نکرده، احتمال بازداشت او نیز وجود دارد.

کمیته‌ تحقیقات از اتاق پارلمانی برزیل ستاره سابق فوتبال را برای شهادت در جلسه استماع این سازمان در تاریخ ۲۴ (۴ شهریور) احضار کرده بود. اما شرایط بد جّوی باعث شد تا پرواز رونالدینیو به شهر پورتو آلگره، محل برگزاری جلسه استماع لغو شود. این وقفه باعث خشم نمایندگان پارلمان برزیل شده است. با این حال کمیته فرصت دیگری به رونالدینیو داده تا در تاریخ ۳۱ آگوست (۹ شهریور) در جلسه استماع حاضر شود و شهادت دهد.

مقامات برزیلی تهدید کرده‌اند در صورت عدم حضور مجدد فوتبالیست سابق به جلسه استماع دادگاه، حکم بازداشت او را صادر خواهند کرد. در پرونده اخیر به جز رونالدینیو، برادر او، روبرتو دی‌آسیس و شریک تجاری او، مارسلو لارا نیز درگیر هستند. این دو نفر قرار بود به همراه رونالدینیو در مقابل اعضای کمیسیون تحقیقات پارلمان برزیل شهادت دهند.

بنا به گزارش‌ها، شرکت ۱۸کی رونالدینیو (18K Ronaldinho) که نشانه‌هایی از یک طرح هرمی در آن به چشم می‌خورد اخیرا از مشتریان خود کلاهبرداری کرده است. این شرکت به مشتریان خود وعده سود روزانه‌ بیش از ۲ درصدی را با سرمایه‌گذاری حداقل ۳۰ دلار در ارزهای دیجیتال داده بود. حال مال‌باختگان از شرکت شکایت کرده و خواستار غرامت بیش از ۶۱ میلیون دلاری برای جبران خسارت‌های مادی و معنوی خود شده‌اند.

نقش ستاره سابق تیم ملی فوتبال برزیل در این کلاهبرداری نیز همچنان مورد بحث است. با این حال، آنچه مسلم است اینکه از تصویر و اعتبار او برای کشاندن مشتریان به شرکت استفاده شده است. در همین حال، تیم حقوقی رونالدینیو ادعا کرده‌اند که او تنها سفیر شرکت بوده و اصلا در جریان کلاهبرداری قرار نداشته است. وکلای فوتبالیست سابق همچنین گفته‌اند که از نام و تصویر او به‌صورت غیرقانونی برای فریب مشتریان استفاده شده است.

رونالدینیو قبلا در سال ۲۰۲۰ به همراه برادرش دی‌آسیس در پاراگوئه به جرم سفر با گذرنامه‌های جعلی بازداشت شده بود. این دو مجبور شدند به دلیل عدم پرداخت غرامت نزدیک به ۶ ماه را در زندان بگذارنند. با توجه به اینکه دی‌آسیس در پرونده کلاهبرداری ارز دیجیتال نیز نقش داشته، ممکن است کمیسیون تحقیقات پارلمان برزیل دلایل زیادی برای محکومیت این دو برادر داشته باشد.

با این حال، روبرتو دی‌آسیس گفته است که رونالدینیو کاملا با مقامات در جریان تحقیقات همکاری خواهد کرد و در همین‌باره قبلا توضیحاتی را به دفتر دادستانیِ عمومی برزیل داده است. با این حال، مقامات برزیلی همچنان در این خصوص متقاعد نشده‌اند و به اصرار خود برای حضور رونالدینیو در جلسه استماع بعدی این کمیته ادامه می‌دهند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Bitcoinist