پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبایدن لایحه بودجه را امضا کرد؛ طرح تعطیلی دولت آمریکا عملا لغو شد
بایدن لایحه بودجه را امضا کرد؛ طرح تعطیلی دولت آمریکا عملا لغو شد عکس

بایدن لایحه بودجه را امضا کرد؛ طرح تعطیلی دولت آمریکا عملا لغو شد

October 2, 2023
15
0

پس از مدت‌ها گمانه‌زنی‌ بالاخره لایحه بودجه کوتاه‌مدتی تصویب شد تا تعطیلی دولت آمریکا عمل منتفی شود. تعطیلی که می‌رفت دولت آمریکا را برای چهارمین بار در یک دهه گذشته درگیر خود کند. پیش از این احتمال تعطیلی دولت بالا ارزیابی می‌شد.

روز یک‌شنبه لایحه‌ای برای تأمین مخارج دولت آمریکا تا اواسط ماه نوامبر با ۸۸ رأی موافق در مقابل ۹ رأی مخالف در مجلس سنای آمریکا به تصویب رسید. پیش‌‌تر از این، مجلس نمایندگان نیز این طرح را برای پرهیز از تعطیلی دولت آمریکا تصویب کرده بودند. این طرح را کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان پیشنهاد کرد که با ۳۳۵ رأی موافق در مقابل ۹۱ رأی مخالف و با حمایت چشمگیر نمایندگان دموکرات به تصویب رسید. لایحه بودجه بعدا برای امضا برای جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا فرستاده شد. آقای رئیس‌جمهور نیز بلافاصله لایحه را امضا کرد تا به یک قانون لازم‌الاجرا تبدیل شود.

در صورتی که کنگره آمریکا این برنامه بودجه را تصویب نمی‌کرد، دولت آمریکا تعطیل می‌شد که در نتیجه میلیون‌ها کارمند دولتی در سازمان‌های فدرال برای کاهش هزینه‌ها به مرخصی بدون حقوق فرستاده می‌شدند. تعطیلی دولت فدرال علاوه بر عملکرد سازمان‌های دولتی بر روی بخش‌های مهم زیادی تأثیر می‌گذاشت.

سازمان‌های فدرال برنامه‌ دقیقی تدوین کرده بودند تا مشخص کنند در صورت تعطیلی دولت آمریکا کدام بخش‌ها را تعطیل شده و فعالیت کدام بخش‌ها ادامه پیدا می‌کند. قرار بود خدمات ضروری مانند غربالگری فرودگاه و گشت مرزی همچنان ادامه یابد، اما سایر خدمات از جمله تحقیقات علمی و کمک‌های تغذیه‌ای به ۷ میلیون مادر فقیرِ آمریکایی متوقف شود.

گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نیز اعلام کرده بود که این نهاد می‌تواند در صورت تعطیلی دولت آمریکا تنها با کارمندان شاکله اصلی خود به فعالیت ادامه دهد. در همین حال، پیش‌تر گفته می‌شد که ممکن است کمیسیون برای نخوردن به تعطیلی دولت با شتاب بیش‌تری درخواست‌های صندوق‌ معامله بورسی (ETF) آتی اتریوم را بررسی کند.

تعطیلی دولت عملا به این معنا بود که اکثریت ۴ میلیون کارمند دولت دیگر حقوقی دریافت نمی‌کنند. به هر حال، ظاهرا خطر از بیخ گوش مردم و دولت آمریکا گذشت. به تعبیر سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، حالا مردم آمریکا و سازمان‌های دولتی با پرهیز از تعطیلی دولت «می‌توانند نفس راحتی بکشند.»

آقای شومر، پس از رأی‌گیری تأکید کرد که حمایت پرشور از طرف نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات تنها راه‌حل برای جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا بود. او همچنین از کوین مک‌کارتی به دلیل توجه به پیام نمایندگان تشکر کرد.

قبلا جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در خصوص اثرات مخرب تعطیلی دولت بر اقتصاد آمریکا هشدار جدی داده بود و وقوع این اتفاق را عملی «بی‌پروا» توصیف کرده بود. خانم یلن از آسیب‌‌ و فشار روانی که رکود سیاسی می‌توانست بر کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان آمریکایی بگذارد نیز ابراز نگرانی کرده بود. به گفته وزیر خزانه‌داری، تعطیلی دولت عملا باعث کاهش اعتمادها به چارچوب اقتصادی کشور و همین‌طور کاهش پرداخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها می‌شد و تأثیر مهلکی بر توسعه و توازن اقتصادی می‌گذاشت.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:CoinGape