پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبیت‌کوین به رؤیای ساتوشی ناکاموتو نزدیک‌تر می‌شود
بیت‌کوین به رؤیای ساتوشی ناکاموتو نزدیک‌تر می‌شود عکس

بیت‌کوین به رؤیای ساتوشی ناکاموتو نزدیک‌تر می‌شود

March 2, 2023
10
0

ساتوشی ناکاموتو، خالق افسانه‌ای بیت‌کوین احتمالا با نگاهی به روند فعلی افزایش پرداخت‌های اینترنتی با این ارز دیجیتال به آنچه خلق کرده خواهد بالید. بیت‌کوین نوجوان که حالا ۱۵ سال از تولدش می‌گذرد، نقش‌های زیادی از گمانه‌زنی‌های بسیار تا سدی در مقابل تورم را ایفا کرده، اما این رمزارز همواره به دنبال یافتن هویت مشخص مخصوص به خودش بوده است. حالا نشانه‌های زیادی وجود دارد که از میل هرچه بیش‌تر این رمزارز به سمت و سوی پرداخت‌ خبر می‌دهد.

ریچارد میکو، مدیر عامل بنکسا (Banxa)، درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال نیز در این رابط گفت: «به لحاظ پرداخت‌ها از طریق ارزهای دیجیتال شاهد افزایش سرعت توسعه هستیم. حتی اگر تا پیش از این به دلیل نوسانات در بازارهای بزرگ‌تر این پیشرفت نادیده گرفته شده بود. »

دِ بلاک (The Block)، مؤسسه تحقیقات داده‌های رمزنگاری در این خصوص اعلام کرد، مقدار بیت‌کوین ذخیره شده در شبکه لایتنینگ، یک راه‌حل لایه دوم بر روی بلاکچین طی سال گذشته دو سوم افزایش پیدا کرد و به بالاترین میزان خود، 5580 سکه رسید.

متخصصان پرداخت با ارزهای دیجیتال نیز حجم بالایی از پرداخت‌ها را ملاحظه کرده‌اند. شرکت آمریکایی بیت‌پی (BitPay) نیز اعلام کرد که حجم تراکنش‌ها در سال گذشته نسبت به سال قبل‌تر از آن 2021، جهش 18 درصدی داشته است. کوئینزپی (CoinsPaid)، دیگر مؤسسه پرداخت با رمزارز نیز گفته است که حجم معاملات در سه ‌ماهه‌ی چهارم سال 2022 نسبت به سال قبل 32 درصد رشد داشته است. اما با تمام این اوصاف چرا بیت‌کوین توانسته به رؤیای ساتوشی ناکاموتو که در اوراق سفید معروفش شرح داده بود دست بیابد؟

می‌توانید در این نمودار روند فعلی افزایش پرداخت‌های اینترنتی با بیت‌کوین را ملاحظه کنید. ظاهرا بیت‌کوین به مرور به آنچه ساتوشی ناکاموتو در ذهن داشته نزدیک و نزدیک‌تر شود

ساتوشی ناکاموتو در راهنمای سال ۲۰۰۸ خود با عنوان «بیت‌کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» از مزایای پرداخت‌های اینترنتی با این رمزارز گفته بود. به نظر نوسان‌های قیمت، سرعت پردازش پائین و عدم قطعیت نظارتی از جمله دلایلی هستند که ارزهای دیجیتال را به عنوان یک ابزار پرداخت ناکارآمد جلوه داده‌اند. از این رو بازرگانان کمی هستند که بخواهند کالاها و خدمات خود را در ازای ارزهای دیجیتال بفروشند. با این وجود، طرفداران استفاده از این رمزارز عنوان می‌کند که بیت‌کوین هزینه‌های تراکنش پائین‌تر و سرعت تراکنش بهتری نسبت به پول نقد سنتی به خصوص برای انتقال‌های فرامرزی دارد.

به جز بیت‌کوین سایر ارزهای دیجیتال از جمله استیبل‌کوین‌ها نیز از گزینه‌های محبوب برای پرداخت‌های برون‌مرزی، حواله‌ هستند. استیبل‌کوین‌ها همچنین در بازارهای نوظهور که ارزش ارزهای محلی تأثیر زیادی از تورم می‌پذیرد نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. استیبل کوین‌ها یا کوین‌های پایدارهمواره ارزش خود را نسبت به یک دارایی یا سبد دارایی خاص پایدار نگه می‌دارند.

بلاکچین استلار که در زمینه پرداخت‌های فرامرزی فعالیت می‌کند شاهد افزایش حجم معاملات در پلتفرم خود از 50٫6 میلیون تراکنش در ژانویه 2022 به 103٫4 میلیون تراکنش در ماه گذشته بوده است. داده‌های مؤسسه کریپتوکامپیر (CryptoCompare) نیز نشان می‌دهد که حجم مبادلات بین بیت‌کوین و لیر ترکیه و رئال برزیل به ترتیب 232 و 72 درصد افزایش یافته است.

همچنان گمانه‌زنی‌هایی در مورد پذیرش گسترده‌ی این رمزارز برای پرداخت‌های ساده وجود دارد. برخی از کارشناسان این سوال را مطرح می‌کنند که آیا بلاک‌چین آمادگی لازم برای مدیریت و پردازش هزاران تراکنش در ثانیه-به خصوص اگر جهشی در کارمزد تراکنش‌ها در کار نباشد- را دارند؟

برخی از فعالان بازار رمزارزها عنوان کرده‌اند که تلاش بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان از جمله چین،‌ ژاپن و هند برای راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می‌تواند باعث خفه‌شدن رشد پرداخت‌های رمزارز شود. با این حال دیگرانی نیز هستند که علاقه‌ی روزافزون به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را گواه دیگری بر این مدعا می‌دانند که فناوری پرداخت بلاک‌چین قرار است حضور ماندگاری در دنیای ما داشته باشد.

شرکت‌های مالی سنتی که به دنبال پذیرش پرداخت‌های رمزارز هستند نیز توانسته‌اند از نوسان‌های اخیر بازار فرار کنند. ماه قبل بود که شرکت ویزا قراردادی را با وایرایکس (WireX)، شرکت‌ پرداخت‌های ارز دیجیتال منعقد کرد. طبق این سند این دو شرکت برای صدور مستقیم کارت‌های اعتباری و انجام پیش‌پرداخت با رمزارز  با یکدیگر همکاری خواهند کرد. بنکسا نیز گفت که هم‌اکنون افراد بیش‌تری در سراسر جهان به ارزهای دیجیتال به چشم راه‌حل جایگزینی برای پرداخت‌های مناسب نگاه می‌کنند.

منابع:reuters