پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبانک مرکزی برزیل عهده‌دار تنظیم مقررات کریپتو شد؛ رویکرد مثبت برزیل به صنعت کریپتو ادامه دارد
بانک مرکزی برزیل عهده‌دار تنظیم مقررات کریپتو شد؛ رویکرد مثبت برزیل به صنعت کریپتو ادامه دارد عکس

بانک مرکزی برزیل عهده‌دار تنظیم مقررات کریپتو شد؛ رویکرد مثبت برزیل به صنعت کریپتو ادامه دارد

June 15, 2023
6
0

رئیس‌جمهور برزیل، لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، فرمان اجرایی را امضا کرد که به بانک مرکزی این کشور اختیار تام می‌دهد تا ضمن نظارت بر شرکت‌های ارز دیجیتال مقررات کریپتو را نیز تدوین و تنظیم کند. در همین‌حال طبق قانون جدید، وظیفه‌ی نظارت و تنظیم مقررات در مورد توکن‌های واجد شرایط اوراق بهادار نیز برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار برزیل (CVM) محفوظ می‌ماند.

قانون جدید در راستای تعهدی است که دولت برزیل برای به وجود آوردن یک چارچوب قانونی برای بازار نوپای کریپتو پیش گرفته است. در فرمان اجرایی رئیس‌جمهور لولا دا سیلوا بانک مرکزی برزیل اکنون اختیار تام را برای نظارت و تنظیم قوانین کسب و کارهای مرتبط به ارزهای دیجیتال مانند پلتفرم‌های خرید و فروش بیت‌کوین، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال و شرکت‌های ارائه‌دهنده کیف پول را برعهده دارد. هدف این اقدام قانونی جدید اطمینان از حمایت از مصرف‌کنندگان و کاهش حداکثری خطرات مرتبط به دارایی‌های دیجیتال است.

تازه‌ترین اخبار دنیای ارزهای دیجیتال را در پارسیان کریپتو بخوانید:

پرداخت مالیات با ارزهای دیجیتال در برزیل امکان‌پذیر می‌شود

بیت‌کوین به رؤیای ساتوشی ناکاموتو نزدیک‌تر می‌شود

این فرمان اجرایی همچنین کاملا روشن می‌کند که کمسیون بورس و اوراق بهادار برزیل وظیفه‌ی تنظیم مقررات و نظارت بر پروژه‌های رمزارزی که در دسته اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌شوند را همچنان بر عهده خواهد داشت. در رویکرد نظارتی دولت برزیل قرار است به ماهیت منحصر به فرد ارزهای دیجیتال توجه شود و در عین حال فضا را برای نوآوری و ایجاد اعتماد به ایمنی و قابلیت اطمینان سرمایه‌گذاری‌ها هموار می‌کند.

فرمان اجرایی جدید در حالی امضا شد که برزیل خود را برای عرضه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود آماده می‌کند. بانک مرکزی برزیل با همکاری دو غول خدمات مالی و پرداختی دنیا، ویزا و مسترکارت قصد راه‌انداز یک پلتفرم ارز دیجیتال ملی را دارد.

قانون جدید در برزیل با تحولات سایر نقاط دنیا و رویکرد تازه‌ بانک‌های مرکزی در خصوص ارزهای دیجیتال کاملا مطابقت دارد. کشورهای دیگر نیز همانند برزیل مشغول فراهم کردن چارچوب‌های نظارتی روی دارایی‌های دیجیتال هستند.

برای مثال، در اروپا، دولت اوکراین اخیرا برنامه‌های خود برای پذیرفتن مقررات اتحادیه اروپا در خصوص بازار دارایی‌های رمزگذاری‌شده (MiCA) را اعلام کرد. قانون جدید مقررات بازار دارایی‌های رمزگذاری‌شده روز ۳۱ می (۱۰ خرداد) امضا شد تا راه را برای اجرایی شدن دستورالعمل‌های نظارتی این اتحادیه برای دارایی‌های دیجیتال و کسب‌وکارهای ارائه‌‌دهنده خدمات ارزهای دیجیتال هموار کند.

از سوی دیگر، همچنان ابرهای تیره‌ای بر اکوسیستم وب۳ آمریکا سایه انداخته‌اند. در آمریکا گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با اقدامات قانونی خود علیه فعالان بازار کریپتو اعلان یک جنگ تمام‌عیار کرد. با این حال، تصمیمات گری گنسلر بسیاری از قانون‌گذاران آمریکایی را خشمگین کرده است. چند نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ی «تثبیت کمیسیون بورس و اوراق بهادار» را نیز پیشنهاد داده‌اند. هدف این لایحه‌ بازسازی این نهاد مستقل دولتی و برکناری گری گنسلر است.

انتظار می‌رود در سال‌های آینده بیش‌تر شاهد پیشرفت‌های قابل‌توجهی در زمینه قوانین و مقررات ارزهای دیجیتال در سطح جهانی خواهیم بود. انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران، سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران به همکاری خود برای رسیدن به یک چارچوب قانونی ادامه دهند تا اقتصاد ارز دیجیتال امن‌تر و گسترده‌تر شود.

منابع:crypto.