پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالنهنگ ‌های بیت کوین در ۵ روز نزدیک ۶۰ میلیون دلار جابجا کردند؛ نهنگ ‌های ارز دیجیتال آرام و قرار ندارند
نهنگ ‌های بیت کوین در ۵ روز نزدیک ۶۰ میلیون دلار جابجا کردند؛ نهنگ ‌های ارز دیجیتال آرام و قرار ندارند عکس

نهنگ ‌های بیت کوین در ۵ روز نزدیک ۶۰ میلیون دلار جابجا کردند؛ نهنگ ‌های ارز دیجیتال آرام و قرار ندارند

July 26, 2023
214
0

این اواخر نهنگ ‌های ارز دیجیتال واقعا بی‌قرار شده‌اند، حتی برخی نهنگ‌ های بیت کوین که تا سال‌ها خواب بودند، حالا آرام و قرار ندارند. بسیاری از این سرمایه‌گذاران کلان که تا مدت‌ها میلیون‌ها دلار بیت کوین نگهداری می‌کردند، پس از سال‌ها دارایی‌های خود را جابجا کردند. دو کیف پول در تاریخ ۲۰ جولای (۳۰ تیر) که از سال ۲۰۱۱ هر کدام ۱۰ بیت کوین (به ارزش ۲۹۲ هزار دلار) نگهداری می‌کردند، ارزهای دیجیتال خود را به آدرس‌های جدیدی انتقال دادند. روز بعد، یک کیف پول دیگر که ۵ بیت کوین (به ارزش حدود ۱۴۶ هزار دلار) داشت نیز پس از ۱۲ سال عدم فعالیت ناگهان به تکاپو افتاد و دارایی‌های خود را انتقال داد.

سپس یک نهنگ بیت کوین دیگر ۱۰۳۷ طلای دیجیتال (حدود ۳۰.۳ میلیون دلار) را منتقل کرد. این کیف پول این مقادیر بیت کوین را در سال ۲۰۱۲ در آدرس جدید کیف پول خود قرار داده بود و از آن زمان هیچ تحرکی نداشت. قیمت بیت کوین در آن دوران تنها ۴.۹۲ دلار بود. سرانجام، یک کیف پول دیگر در تاریخ ۲۴ جولای (۳ مرداد) ۵۰ بیت کوین (به ارزش ۱.۴ میلیون دلار) را جابجا کرد. این کیف پول نیز از سال ۲۰۱۰ این مقدارِ سنگین بیت کوین را در کیف پول خود نگهداری می‌کرد.

نهنگ های بیت کوین سرمایه‌گذارانی هستند که مقادیر زیادی بیت کوین (دستکم هزار بیتکوین) را در آدرس‌های کیف پول خود انباشته‌اند و سال‌ها به آنها دست نمی‌زنند تا بعد از سال‌ها به سودهای نجومی برسند. چنین سرمایه‌گذارانی از معامله‌گرانی که بیت کوین را در یک دوره کوتاه خرید و فروش می‌کنند بسیار موفق‌تر هستند. ارز دیجیتال بیت کوین و اصولا تمام ارزهای دیجیتال از نوع بیت کوین در کوتاه مدت بی‌ثبات‌اند، اما در ۱۰ سال گذشته قیمت این ارز دیجیتال از کم‌تر از ۹۵ دلار به ۲۹،۲۰۳ دلار رسیده است که یک رشد خیره‌کننده بیش از ۳۰ هزار درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ به قیمت نجومی ۶۹،۰۴۵ دلار نیز دست یافت.

امسال حرکت نهنگ های ارز دیجیتال  محسوس بوده است. گلس‌نود (Glassnode)، شرکت‌ ردیاب فعالیت‌های بلاکچین روز دوشنبه گزارش داد که در ماه‌های اخیر فعالیت نهنگ های ارز دیجیتال افزایش خیره‌کننده‌ای داشته است. این پلتفرم اشاره کرد که تعدادی از این نهنگ ‌های ارزهای دیجیتال، دارایی‌های خود را به صرافی‌ها منتقل کرده‌اند. موضوعی که می‌تواند به دو راه نقد کردن دارایی‌های دیجیتال یا مبادله با دیگر ارزهای دیجیتال ختم شود.

مشخص نیست این نهنگ های ارز دیجیتال افراد عادی هستند یا شرکت‌ها و نهادهای تجاری بعضا چندملیتی و پرقدرت. با این حال، دکتر کریل کرتوف، توسعه‌دهنده تجهیزات تجارت خودکار و تحلیل‌گر بلاکچین، قبلا اعلام کرده بود، این امکان وجود دارد که تراکنش‌های مورد نظر را شرکت‌ها و نهادهای تجاری انجام داده باشند که ارزهای دیجیتال و بیت کوین را از افراد دیگر خریداری کرده‌اند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:decrypt