پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالجیمز ژونگ، سارق بیت‌کوین از بازار سیاه جاده ابریشم به ۱ سال حبس محکوم شد
جیمز ژونگ، سارق بیت‌کوین از بازار سیاه جاده ابریشم به ۱ سال حبس محکوم شد عکس

جیمز ژونگ، سارق بیت‌کوین از بازار سیاه جاده ابریشم به ۱ سال حبس محکوم شد

April 16, 2023
54
0

جیمز ژونگ، سارق بیت‌کوین قبلا در نوامبر 2022 (آبان ۱۴۰۱) به اتهام کلاهبرداری سیمی (سرقت از طریق تلفن یا ابزارهایی مانند اینترنت) اعتراف کرده بود و از آن زمان تا به امروز منتظر صدور حکم خود بود. دفتر دادستانی آمریکا در ناحیه جنوبی نیویورک، محکومیت او را اعلام کرد. جیمز ژونگ در سال ۲۰۱۲ مقادیر چشمگیری بیت‌کوین را به طور غیر قانونی از بازار سیاه جاده ابریشم (Silk Road) به سرقت برده بود.

وزارت دادگستری کشور آمریکا در اطلاعیه روز ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) اعلام کرد که جیمز ژونگ به اتهام سرقت بیش از 51680 بیت‌کوین به یک سال و یک روز زندان محکوم شده است. ژونگ در نوامبر 2022 به اتهاماتش اعتراف کرد و در انتظار صدور حکم خود بود. دامیان ویلیامز، دادستان در این رابطه در بیانیه‌ای اظهار داشت: «مجرمان سایبری باید به این پیغام توجه کنند که ما پول‌ را پیگیری می‌کنیم و شما را مسئول [آنچه انجام داده‌ایم] خواهیم کرد. مهم نیست که برنامه‌ی شما تا چه حدی پیچیده باشد یا اینکه [تحقیقات ما] چقدر طول بکشد.»

اخبار کریپتوکارنسی را از پارسیان ان.اف.تی دنبال کنید:

بیت‌کوین‌های بازار سیاه جاده ابریشم فروخته می‌شوند

حملات فیشینگ در حوزه ارزهای دیجیتال ظرف یک سال ۴۰ درصد افزایش یافته است

به گفته ویلیامز، ژونگ در سال 2012 بیت‌کوین‌ها را به سرقت برد و توانست برای حدود ۱۰ سال جرم خود پنهان نگه دارد. مقامات آمریکایی دارایی‌های بیت‌کوین جیمز ژونگ را نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) از منزل شخصی او در ایالت جورجیا توقیف کردند. بخش عمده‌ای از ارز دیجیتال او در گاوصندوق و یک کامپیوتر که در قوطی پاپ‌کورن پنهان شده بود پیدا شد. ارزش تمام بیت‌کوین‌های در آن زمان تقریبا 3.4 میلیارد دلار بود.

جاده ابریشم (Silk Road) یک بازار سیاه آنلاین و اولین بازار مدرنی بود که در دارک وب شروع به کار کرد. راس اولبریکت با نام مستعار Dread Pirate Roberts بنیان‌گذار این بازار سیاه بود. جاده ابریشم یکی از اولین بازارهای آنلاین بود که پرداخت بیت‌کوین را پذیرفته بود و همین امر نیز به رونق گرفتن این ارز دیجیتال کمک زیادی کرد.

جاده ابریشم دارای فهرست‌ اقلام شبیه به فروشگاه اینترنتی eBay بود که در آن کالاهای قاچاق زیادی از انواع مواد مخدر و داروهای غیرمجاز و سلاح گرم معامله می‌شد. راس اولبریکت فروشگاه جاده ابریشم را در سال ۲۰۱۱ به راه انداخت و نهایتا این فروشگاه آنلاین در سال ۲۰۱۳ در پی دستگیری اولبریکت به کار خود خاتمه داد. اولبریکت حالا در حال گذراندن دو حکم حبس ابد بدون آزادی مشروط است.

منابع:cointelegraph