پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالشایعه تأیید درخواست‌های ETF تکذیب شد؛ کوین تلگراف رسما عذرخواهی کرد
شایعه تأیید درخواست‌های ETF تکذیب شد؛ کوین تلگراف رسما عذرخواهی کرد عکس

شایعه تأیید درخواست‌های ETF تکذیب شد؛ کوین تلگراف رسما عذرخواهی کرد

October 17, 2023
28
0

ابتدا رویترز تیتری را به نقل از رسانه‌ اینترنتی بَزینگا (Benzinga) منتشر کرد. این رسانه مدعی بود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به درخواست صندوق معامله بورسی (ETF) شرکت سرمایه‌گذاری بلک راک (BlackRock) چراغ سبز نشان داده است. انتشار این خبر کافی بود تا قیمت بیت کوین برای مدت کوتاهی از مرز ۳۰ هزار دلار عبور کند.

بسیاری تصور می‌کردند که این گزارش‌ها حقیقت دارند، اما بعدا بلک راک ضمن تکذیب این ادعاها، اعلام کرد که درخواست این شرکت همچنان در حال بررسی در کمیسیون است. سایر خبرگزاری‌ها مانند فوربس نیز اعلام کردند که تأیید درخواست ETF لحظه‌ای بلک راک همچنان مشخص نیست.

خبرگزاری کوین تلگراف (Cointelegraph) یکی از اولین رسانه‌هایی بود که این خبر را در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (X) منتشر کرد. این رسانه خیلی زود متوجه اشتباه خود شد و با ویرایش پست خود در ایکس کلمه‌«Reportedly» به معنی طبق گزارش یا ادعای را به خبر افزود. این حرکت کوین تلگراف باعث انتقادات زیادی از سوی کاربران و تحلیل‌گران صنعت کریپتو شد. تا جایی که کوین تلگراف مجبور شد بیانیه رسمی صادر کند.

کوین تلگراف در بیانیه رسمی خود عنوان کرد که این اشتباه به دلیل رعایت نشدن پروسه استاندارد این رسانه برای پوشش اخبار فوری اتفاق افتاده و یکی از نویسندگان این رسانه‌ بدون هماهنگی با سردبیر و تأیید منبع اقدام به انتشار خبر کرده است. با این حال، تا همان زمان نیز شبکه ایکس مملو از شوخی‌ها و انتقادهای کاربران شبکه اجتماعی ایکس شده بود.
کوین تلگراف در بیانیه خود خاطر نشان کرد:

ما عمیقا از اشتباهی که در حساب ایکس ما و تأثیری که گذاشته متأسف هستیم. ما با بررسی‌های خود متوجه شدیم که برای این هیچ‌کدام از پروسه‌های عادی ما که باید منابع آن به تأیید سردبیر برسد رعایت نشده است.

تیم کوین تلگراف اعلام کرد که قرار است برای اینکه دوباره شاهد چنین اتفاقاتی نباشد، تغییرات ساختاری در خصوص انتشار اخبار فوری اعمال خواهد کرد. حال با فروکش کردن سروصداها، طبق داده‌های پلت‌فرم کوین‌گکو، قیمت بیت کوین پس از یک افت فاحش حالا کمی بالاتر از محدوده ۲۸ هزار دلاری قرار دارد. بیت کوین هم‌اکنون در بازار با قیمت ۲۸،۴۶۲ دلار معامله می‌شود. با وجودی که گاوهای بازار ارز دیجیتال با تکذیب اخبار اخیر شکست خورده‌اند، اما تأیید ETF بنا به نظر تحلیل‌گران و صاحب‌نظران نزدیک است.

پیش از این تحلیل‌گران بلومبرگ شانس تأیید ETF بیت کوین تا تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ را ۹۰ درصد دانسته بودند. شرکت‌های آرک (ARK) و شیرز ۲۱ (21Shares) نیز همچنان مشغول گفتگو و مذاکره با کمیسیون بورس و اوراق بهادار هستند.

در همین حال، ماجرای پرونده شرکت گری اسکیل (Grayscale) نیز به احتمال زیاد باعث می‌شود که قیمت بیت کوین روند صعودی را طی کند. چند روز قبل اعلام شد که فرصت کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای اعتراض به نتیجه پرونده این نهاد دولتی و شرکت گری ‌اسکیل خاتمه یافته است. از این رو، کمیسیون هم‌اکنون مشغول بررسی درخواست گری ‌اسکیل برای تأیید ETF لحظه‌ای بیت کوین این شرکت است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.